8 Sockets high quality voltage regulator with two USB ports for appliances(AVR) is essential in areas where power fluctuations are frequent. It can provide surge protection for desktop computers, washing machines, and network devices. This automatic voltage regulator has 8 ports, so you can plug many devices into this power strip to ensure the safety of your home appliances.
High Quality Voltage Regulator 8 Sockets Features
√ Surge Protection
Diverts excess voltage away from sensitive electronic equipment during an AC power surge or power spike to prevent damage.
√ Automatic Voltage Regulation (AVR)
AVR increases the AC power and maintains a safe voltage level without switching to battery mode and conserving battery life.
√ LED Status Display
High quality voltage regulator LED status display provides real-time system information, allowing users to quickly understand the product status.
8 Sockets
Thoughtful design, 8 sockets can be used to plug in 8 household appliances
Indicator Lights
Indicator lights can show whether a device or system is working properly
USB interface
USB devices support hot plugging and can be connected to mobile phones, charger interfaces, etc.
Reset Power Switch
By opening and closing the switch, the flow or interruption of current can be controlled, thereby achieving control of circuit equipment.

| MODEL | V2206 |
| CAPACITY | 1200VA/600W |
| 1600VA/800W | |
| INPUT | |
| Voltage | 110-115-120Vac |
| Voltage Range | 90-145VAC |
| Frequency | 50Hz/60Hz(autosensin) |
| Joules | 94J(14D391) |
| AC plug type | NEMA 5-15P |
| External Ports | RJ-45 |
| Output | |
| Steps of Regulation | 3(2-step Boost & 1-step Buck) |
| Output Receptacles | Nema5-15R or Universal Nema: 8pcs AVR regulated plus surge protected |
| Output Voltage | 110VAC/115VAC/120VAC±10% |
| Max spike current | 5A\6A |
| 5VDC USB Charging port(Optional) | 2ports 2.1A Max |
| Protection | Overload/short circuit: manual reset circuit switch |
| Over-temperature protection: thermal switch | |
| 2 route 4 holes stable voltage output | |
| Surge protection: 94 Joules | |
| Data line protection: RJ-45 | |
| adjustable delay range | 2S-10S-30S |
| STATUS INDICATORS | |
| Power On/Off LED | Green |
| Abnormal | Red |
| ENVIRONMENT | |
| Humidity | 0-96%(Non-condensing) |
| Noise Level | Less than 40dB at 2M |
8 Sockets High Quality Voltage Regulator Measures
① Green Indicator: Power On/Off LED
② Red Indicator: Abnormal
③ USB
④ Switch
⑤ Adjustable Delay Range
⑥ Output Voltage Setting
⑦ Data Line Protection

Dimension

| Packaging Information | |
| CAPACITY | 600W |
| CARTON | 43*19*17.5cm FYI |
| Q’TY | 8PCS |
| G.W | 12.5kgs FYI |
| SINGLE PACK | COLOR BOX |
Blog
※ What causes high household electricity voltage? Can an automatic voltage regulator help you save money?
※ Automatic Voltage Regulator (AVR) Function,Working Principle
※ AC Voltage Stabilizer: Essential Insights and Technical Analysis
※ What changes can be brought about by using AC power voltage regulator in the home
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






