When using V2213 domestic voltage regulator, pay attention to heat dissipation, try to keep the surface of the voltage stabilizer dry and clean, and ensure good ventilation around it. If you need to power multiple loads at the same time, please select the appropriate voltage stabilizer model according to the total current size.
4 Sockets Domestic Voltage Regulator 300W/450W/600W
Features of 4 Sockets Domestic Voltage Regulator
● Household Stabilizer: Guardian of Home Appliances
Household Stabilizer, also known as voltage stabilizers, is the guardian of home appliances.
● Power determines the scope of use
When choosing a suitable household stabilizer, you should consider its output power. You need to test how many appliances you want to provide stable power for at home.

● Correct use of voltage stabilizer
If you plan to connect the voltage stabilizer to the main power supply in your home, before turning on the voltage stabilizer, remember to turn off high-power appliances such as water heaters to prevent them from consuming too much power, causing the voltage stabilizer to overload or even burn out.
In addition, if you are buying a voltage stabilizer for a specific appliance, remember to choose a voltage stabilizer with a power slightly greater than the power of the appliance to ensure the safe operation of the appliance.
Parameter
| MODEL | V2213 |
| CAPACITY | 1200VA/600W |
| INPUT | |
| Voltage | 120VAC |
| Voltage Range | 90-145VAC |
| Frequency | 50Hz/60Hz(autosensin) |
| Joules | 94J(14D391) |
| AC plug type | NEMA 5-15P |
| External Ports | RJ-45 |
| Output | |
| Steps of Regulation | 3(2-step Boost & 1-step Buck) |
| Output Voltage | 120VAC±10% |
| Max spike current | 5A |
| 5VDC USB Charging port(Optional) | 2ports 2.1A Max |
| Output Receptacles | Nema5-15R or Universal Nema: 4pcs AVR regulated plus surge protected |
| Protection | Overload / short circuit: manual reset circuit switch |
| Over-temperature protection: thermal switch | |
| Data line protection: RJ-45 | |
| Surge protection: 94 Joules | |
| Data line protection: RJ-45 | |
| delay Time | 30S |
| STATUS INDICATORS | |
| Power On/Off LED | Green |
| Abnormal | Red |
| ENVIRONMENT | |
| Humidity | 0-95%(Non-condensing) |
| Noise Level | Less than 40dB at 1M |
Dimension

AVR Surge Protection V2213
① Switch
② Green Indicator: Power On/Off LED
③ Red Indicator: Abnormal
④ Data line protection
⑤ USB

Package
| Package info | Capacity | Carton | Quantity | G.W | Single Pack |
| 600W | 39.5*27*22.5CM | 8PCS | 11.5KGS | Color Box |
Blog
※ Does an automatic voltage regulator consume electricity?
※ What power automatic voltage regulator (AVR) should I choose for my home appliances?
※ How many electrical appliances can a 3,000-watt automatic voltage regulator(AVR) power? Is it enough for an ordinary household?
※ What is the difference between UPS and AVR (What is the use of Automatic Voltage Regulator?)
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






