8 sockets single phase voltage regulator V2205 is a device that can stabilize AC voltage fluctuations. It is mounted on the table and the LED helps to easily identify normal and abnormal power conditions.
Why do you need single phase voltage regulator?
Knowing that even a brief power outage can cause computer data loss or hardware damage to home appliances, Single-phase voltage regulator can protect connected devices from storm-related power surges, grid activity, or the turning on and off of high-power devices.

V2205 Single Phase Voltage Stabilizer For Home
- Surge, overload, discharge and voltage protectionProvides safety during power surges or voltage spikes by diverting excess voltage away from connected equipment.
- Flame Retardant MaterialOur products are made of flame retardant ABS material, if there is a malfunction, the device will not catch fire.
- LED Visual IndicatorsSimplify monitoring. LEDs display real-time status and operating mode of power protection devices.
- Easy to installThe household voltage regulator is installed on the desktop and connected to the electrical equipment that needs protection.
- Automatic Voltage Regulation (AVR)Provides stable AC power by automatically increasing low voltage when voltage drops and reducing overvoltage when main line abnormalities occur.
- 1 Year WarrantyExcept for man-made damage, a direct replacement plan is available to replace products that are defective from the original date of purchase.
Single Phase Voltage Regulator V2205 Measures
① Switch
② Green Indicator: Power On/Off LED
③ Red Indicator: Abnormal
④ Green Indicator: Boost LED
⑤ Green Indicator: Buck LED
⑥ USB
⑦ Data line protection
⑧ Adjustable Delay Range

| Package info | Capacity | Carton | Quantity | G.W | Single Pack |
| 1200W | 35.2*24*18.2cm | 4PCS | 10KGS | Color Box |
Parameter
| MODEL | V2205 |
| CAPACITY | 1200VA/600W-5A |
| 1600VA/800W-6 | |
| 2000VA/1000W-8A | |
| 2400VA/1200W-10A | |
| INPUT | |
| Voltage | 120VAC |
| Voltage Range | 89-145VAC |
| Frequency | 50Hz/60Hz(autosensin) |
| Joules | 94J(14D391) |
| AC plug type | NEMA 5-15P |
| External Ports(Optional) | RJ-45 |
| Output | |
| Steps of Regulation | 3(2-step Boost & 1-step Buck) |
| Output Receptacles | Nema5-15R or Universal Nema: 8pcs AVR regulated plus surge protected |
| Output Voltage | 120VAC±10% |
| Max spike current | 5A\6A\8A\10A |
| 5VDC USB Charging port(Optional) | 2ports 2.1A Max |
| Protection | Overload/short circuit: manual reset circuit switch |
| Over-temperature protection: thermal switch | |
| Surge protection: 94 Joules | |
| 2 route 4 holes stable voltage output | |
| Data line protection: RJ-45 | |
| adjustable delay range | 2S-10S-30S |
| STATUS INDICATORS | |
| Power On/Off LED | Green |
| Boost LED | Green |
| Buck LED | Green |
| Abnormal | Red |
| ENVIRONMENT | |
| Humidity | 0-95%(Non-condensing) |
| Noise Level | Less than 40dB at 1M |

Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.





