Worried about sudden power surges damaging your valuable electronic devices? Protect multiple home appliances from voltage fluctuations and surges with the 120V Voltage Protector 20A 2400W 140 Joules N008.
120V Voltage Protector 20A 2400W 140 Joules
120V Voltage Protector N008 Features
● Automatic induction protection:
120V Voltage Protector N008 protects electrical appliances up to 20A and 2400W from voltage spikes, transient surges, voltage fluctuations, voltage drops, and overvoltage or Undervoltage.
● Easy-to-understand indicator lights:
When the protection voltage of the electrical appliance reaches the maximum/minimum allowable capacity of the protector, the load/power supply is automatically cut off.

Benefits of Using 120 Volt Voltage Protector for Your home application:
Voltage Fluctuation Protection:By preventing overvoltage and Undervoltage, the protector ensures that refrigerator, TV, computer, freezer, and Wall-mounted air conditioner operate under safe electrical conditions.
Cost Savings: Protects multiple home appliances from electrical failure, preventing costly repairs or replacements.
Peace of mind: With surge, overload, and time-delay protection, you can keep multiple home appliances running with peace of mind knowing it won’t be affected by electrical issues.
What the Voltage Protector 120V indicator lights mean?
| ① Green Indicator: | Normal Voltage |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Red Indicator: | HIP |
| ④ Red Indicator: | LOP |
| ⑤ Switch | |
| ⑥ LOP Adjustable | |

| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 49*43*29.5cm | 50PCS | 10KGS | Blister |

How to install Voltage Protector 120V?
– Plug the 120V voltage protector N008-120 into an available AC outlet.
– Turn off the device you want to protect, and unplug it.
– Plug the device to the N008-120 surge protector 120V.
– Plug the N008-120 surge protector 120 Volt into an electrical outlet with a ground pin.
– Once the delay time has elapsed,your device will be energized and protected.

How does Surge Protector 120V work?
120V Surge Protector 20A 2400W N008-120 is achieved by constantly measuring the voltage on the power line and disconnecting the load as soon as the voltage value rises or falls outside the permissible range.
AVP automatic voltage protector 120V 20A 2400W is equipped with a voltage detection circuit that can sense the changes in input voltage in real time. This circuit usually determines the size and stability of the input voltage by measuring the voltage.
Parameter
| NO08-120 Voltage Protector 120V | |
| Operating Voltage: | 120V AC |
| Operating Frequency: | 50Hz-60Hz |
| Under Voltage Cut-off: | 90V~105V adjustable |
| Over Voltage Cut-off: | 140V AC |
| Surge Protection: | 140 Joules |
| Delay Time: | 3 min |
| Output Capacity: | 20A,2400W |
| Packing: | Double Blister |
| Warranty: | 1 Year |

- All equipment designed and manufactured with the latest safety codes of practice You should still follow all safety instructions and use caution when installing and operating electrical equipment.
- To avoid the risk of shock, DO NOT expose this equipment to rain,moisture or liquid spillage.
- Before attempting to use, ensure that the total loading of your equipment does not exceed the maximum rating of this unit.
- To check the rating of this unit, refer to the label on the back of the unit.
- Do not attempt to dismantle this unit, to do so will invalidate the warranty There are no user serviceable parts inside.
- Poor contact at the front or poor contact of the plug may cause a danger.
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.








