N017-120 AC voltage protectors are essential for protecting computers, servers, home entertainment systems and other sensitive electronic equipment that are susceptible to voltage fluctuations, thereby extending the life of the equipment.
Item No: N017-120
AC Voltage Protector For Copiers & Printers
AC Voltage Protector N017-120 protects sensitive electronic systems (such as 20A wall-mounted air conditioners, copiers, printers, electric water heaters, electric ovens, blenders, and other home appliances) against AC voltage surges and spikes. It is an important line of defense against power surges.

AC Voltage Protector for Home Appliances


| PACKAGE INFO | CARTON | Q’TY | G.W | SINGLE PACK |
| 53*46*31.5CM | 50PCS | 10KGS | Blister(s) |
AC Voltage Protector N017-120 Technical Data
| Operating Voltage | 120V AC |
| Operating Frequency | 50Hz-60Hz |
| Under Voltage Cut-off | 90V AC |
| Over Voltage Cut-off | 140V AC |
| Surge Protection | 410 Joules |
| Delay Time | 3min |
| Output Capacity | 20A,2400W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Years |

2024 Recommended AC voltage protectors for global use
If you want to use electronic devices in other countries/regions, you may need an AC voltage protector.
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






