N013 Surge protector for appliances is suitable for electric kettles, electric heaters, TVs, computers, and can adjust the voltage according to your needs.
Item No: N013
120V AC Portable Surge Protector for Appliances
Surge protector for appliances N013 can be used when the voltage and current exceed the rated value to ensure that important electrical appliances in the home will not malfunction due to power surges. Appliance surge protector uses a combination of electronic components to protect electrical equipment and systems.

120V AC Portable Surge Protector for Appliances Parameter
| Operating Voltage: | 120V AC |
| Operating Frequency: | 50Hz-60Hz |
| Under Voltage Cut-off: | 90V~110V adjustable |
| Over Voltage Cut-off: | 120V~145V adjustable |
| Surge Protection: | 140 Joules |
| Delay Time: | 5s~180s adjustable |
| Output Capacity: | 13A |
| Packing: | Double Blister |
| Warranty: | 1 Year |
Instruction
| ① Green Indicator: | Normal Voltage |
| ② White Indicator: | Warranty |
| ③ Red Indicator: | HIP |
| ④ Yellow Indicator: | Delay |
| ⑤ Red Indicator: | LOP |
| ⑥ Adjustable Delay | |
| ⑦ Adjustable HIP | |
| ⑧ Adjustable LOP | |
| ⑨ Switch | |

Dimension

Features of 120V AC Surge Protector for AppliancesFireproof PC or ABS Case120V AC Surge Protector for Appliances can protect the safety of home appliances.

Package
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 38*28*25.5CM | 100PCS | 13KGS | Color Box |
120V AC Portable Surge Protector Blog
→ Appliance surge protector manufacturer knowledge:transient voltage surge protector VS automatic voltage protector
→ Best 220V Surge Protector for Home Appliances
→ Appliance surge protector manufacturer knowledge:transient voltage surge protector VS automatic voltage protector
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






