If your equipment may be affected by voltage anomalies, it is necessary to install undervoltage and overvoltage protectors, which are devices used to protect electrical equipment from voltage anomalies.
1519 Home Protector For TV/DVD Guard has become the “invisible guard” of home electronic devices with its precise voltage regulation and multiple protection (undervoltage protection, overvoltage protection) design. It is especially suitable for users who have high requirements for the life of electrical appliances and electrical safety.


| ① Green Indicator: | Normal Voltage |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Red Indicator: | HIP |
| ④ Red Indicator: | LOP |
| ⑤ Delay Handoff: | 20s/180s |

Overvoltage and undervoltage mean unstable voltage. Generally speaking, the voltage of ordinary residential houses is 220V, and the fluctuation cannot exceed 10%. If it exceeds, it is overvoltage and undervoltage. In other words, voltage above 242V is called overvoltage, and voltage below 198V is called undervoltage.

Overvoltage and undervoltage may burn electrical equipment. The voltage is too high, and it may even hurt people when plugging and unplugging the plug. The overvoltage and undervoltage protector is to avoid these situations.
Home Protector Manufacturer Warm reminder:
When using electrical equipment, the overvoltage and undervoltage protector should be installed as required to ensure that the equipment is used within the normal range, extend the life of the equipment, and at the same time, ensure the personal safety of the user.
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 54*35*29CM | 150PCS | 17.5KGS | Blister |
Design and safety features
Fireproof ABS housing: High-temperature resistance up to 750°C, flame retardant performance meets UL94 standards.
Four-color LED indicator (work/wait/high/low), real-time feedback of circuit status, easy troubleshooting.
Double blister packaging: shockproof and moisture-proof design, suitable for long-distance transportation and storage environments, reducing the risk of damage.
Parameter
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V AC |
| Over Voltage Cut-off | 255V AC |
| Delay Time | 5s/210s |
| Output Capacity | 13A,2860W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Year |
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.








