The function of TV guard and fridge guard voltage protector 1004 is to prevent the main power supply line from overheating and damaging the protector due to overload, as well as to protect the driving machinery and load.
In the power supply system of residential areas, an electric device called an overvoltage protector is indispensable. From its name, we can see that this device mainly plays a role in protecting the circuit.
In that case, TV guard and fridge guard voltage protector 1004 can be said to be a device that is beneficial for people’s electrical safety and life safety.
Are you readers familiar with this device? I think most readers will shake their heads. But it’s okay, the editor has a certain understanding of adjustable voltage protectors. Now I will introduce the knowledge of overvoltage protectors to everyone.


TV Guard And Fridge Guard Voltage Protector 1004 Feature
The function of TV guard and fridge guard voltage protector is to monitor the change of current in the circuit. Once the current exceeds the set safety threshold, the protector will automatically cut off the power supply to prevent the circuit and electrical appliances from being damaged due to excessive current. This type of protector is usually used to prevent electrical failures caused by circuit overload, short circuit, or other abnormal conditions, thereby ensuring the safe operation of household appliances and circuits.
| ① Green Indicator: | Normal Voltage |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Red Indicator: | HIP |
| ④ Red Indicator: | LOP |
| ⑤ TV(5s) | |
| ⑥ Fridge(210s) | |

| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 55*34*37.5CM | 150PCS | 23.2KGS | Blister |
Parameter
| Model | 1004 |
| Working Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 120VAC |
| Over Voltge Cut-off | 255V AC |
| Delay Time | 5s/210s |
| Output Capacity | 13A,2860W |
| Maximum Current | 13A |
| Connection Type | Plug/Socket |
| Total Number of Outlets | / |
| Working Temperature | 5℃~+55℃ |
| Material | Flame retardant PC |
| Hysterises For Cut-off | 3V to 5V AC |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Year |
Q1: Are you a factory or a trading company?
A1: We are a factory with over 10 years of experience in voltage protection lines.
Q2: What is your sample policy?
A2: Free samples are available, but the sample shipping cost should be borne by you.
Q3: Can I use my own logo or design on the product?
A3: Yes. Customized logos and designs are available.
Q4: What certifications do you have?
A4: We have CE and ISO9001.
Q5: Can I learn more about delivery information?
A5: Usually 4-5 weeks after receiving your deposit and package confirmation. But it needs to be negotiated based on the order quantity and our production plan.
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.








